Jak malujesz tkaniny - czerwone szczególnie, to w świetle nie dawaj bieli. Jeśli tkanina jest matowa i nie ma specularów,to oświetlona jest w nasyconym kolorze lokalnym. Nie dawaj bieli - czerwona tkanina w świetle jest lekko mniej nasycona niż w cieniu. Cienie są ciemniejsze i bardziej nasycone od świateł - ale idziesz troszkę ekstremalnie z malowaniem fałd. Jak masz bardzo nasycony/ciemniejszy kolor, to bardzo trudno go zmienić - np. biel przujmuje kolor ambientu, jak biel czymś nasycisz i ściemnisz ten kolor ambientu będzie miał mniejszy wpływ.
Jak malujesz fałdy - oziębiasz cienie dodając do nich niebieski/czarny. Rezultat to mniej nasycony kolor. Światło wpadając do "środka" fałdy odbija się kilkakrotnie od tkaniny, przejmując jej kolor - jakikolwiek on jest. Czyli w fałdzie czerwonej tkaniny to światło padające na "dno" fałdy będzie czerwieńsze, bardziej nasycone, nie mniej. Dodając czarny do cieni zabierasz to nasycenie. Czyba mógłbyś sobie pozwolić na mniejsz róznice tonalne na tkaninach. Tkanina ma i translucency i subsurface scattering, podobnie do skóry, rezultat to stosunkowo bardziej "płaski" wygląd niż sie spodziewasz.
Czyli koniec końców dawaj mniejsze róznice w oświetleniu - bardziej nasycone i ciemniejsze światła i jaśniejsze baaardzo nasycone cienie. Tak samo ze skórą zresztą.
Co do palety - troszkę monochromatycznie jeśli chodzi o dobór kolorów - nie ma complementarnych czy złamanych komplementarnych. W obu przydałyby się jakieś neutralne zielenie, moze jako tło,może światło dopełniające/boczne.
Jak malujesz tkaniny - czerwone szczególnie, to w świetle nie dawaj bieli.
OdpowiedzUsuńJeśli tkanina jest matowa i nie ma specularów,to oświetlona jest w nasyconym kolorze lokalnym.
Nie dawaj bieli - czerwona tkanina w świetle jest lekko mniej nasycona niż w cieniu.
Cienie są ciemniejsze i bardziej nasycone od świateł - ale idziesz troszkę ekstremalnie z malowaniem fałd.
Jak masz bardzo nasycony/ciemniejszy kolor, to bardzo trudno go zmienić - np. biel przujmuje kolor ambientu, jak biel czymś nasycisz i ściemnisz ten kolor ambientu będzie miał mniejszy wpływ.
Jak malujesz fałdy - oziębiasz cienie dodając do nich niebieski/czarny. Rezultat to mniej nasycony kolor.
Światło wpadając do "środka" fałdy odbija się kilkakrotnie od tkaniny, przejmując jej kolor - jakikolwiek on jest.
Czyli w fałdzie czerwonej tkaniny to światło padające na "dno" fałdy będzie czerwieńsze, bardziej nasycone, nie mniej.
Dodając czarny do cieni zabierasz to nasycenie.
Czyba mógłbyś sobie pozwolić na mniejsz róznice tonalne na tkaninach. Tkanina ma i translucency i subsurface scattering, podobnie do skóry, rezultat to stosunkowo bardziej "płaski" wygląd niż sie spodziewasz.
Czyli koniec końców dawaj mniejsze róznice w oświetleniu - bardziej nasycone i ciemniejsze światła i jaśniejsze baaardzo nasycone cienie.
Tak samo ze skórą zresztą.
Co do palety - troszkę monochromatycznie jeśli chodzi o dobór kolorów - nie ma complementarnych czy złamanych komplementarnych.
W obu przydałyby się jakieś neutralne zielenie, moze jako tło,może światło dopełniające/boczne.
http://colorschemedesigner.com/
OdpowiedzUsuńprzydatne - używaj triad, coby pamiętać o kolorkach kompplementarnych